Dr. Orly Nir Shapira - PerioClinic
Periodontist - dental implants

ד"ר אורלי ניר שפירא

מומחית לפריודונטיה

מחלות חניכיים  -   השתלת שיניים

 

orly-portrait2.JPG

רח' מנדלסון 4 פתח תקווה

טלפון 03-9192343

דואר אלקטרוני: nirshapira.orly@gmail.com :  אתר:  www.perioclinic.co.il

 

 

 

 

השתלת שיניים - מהי?                                                                 

implant4

חזרה לדף הבית

שתלים ברפואת שיניים, הם בעצם תחליף מלאכותי לשורשי השיניים עשוי ממתכת.  הם בדרך כלל בעלי צורת בורג ועשויים ממתכת טיטניום, ומוחדרים אל הלסת על מנת לחבר אליהם שיניים מלאכותיות.  השתלים היוו פריצת דרך טיפולית ששינתה את פני עולם רפואת השיניים,  ומעטים הם המטופלים אשר לא יכולים ליהנות מהם.

  ההצלחה של הטיפול בהשתלות מתחילה באבחון נכון ומבחירת אפשרויות הטיפול השונות.  כמו בכל ניתוח רפואי, קיימים סיכונים וסיבוכים גם בהשתלות שיש לקחת בחשבון לפני התהליך.  אמנם, למזלנו, הסיכונים והסיבוכים נדירים, אך על הרופא והמטופל להיות מודע אליהם. 

 

מדוע אני צריך השתלות? היתרון העיקרי המושג משיניים הנתמכות על ידי שתלים הוא היכולת ללעוס ולתפקד בצורה טובה.  מחקרים העריכו כי יכולת הלעיסה של מתרפאים נושאי תותבות שלמות (מחוסרי שיניים) היה כ-20% מהכוח שהיה מופעל על ידי שינים טבעיות ,לו היו קיימות. אותם המתרפאים,לאחר שקיבלו שיניים הנתמכות על ידי שתלים,יכולת הלעיסה שלהם עלתה עד ל- 95% מהכוח של המשנן טבעי !!  כלומר, יש החזרה מלאה של פונקציית הלעיסה. מחוסרי שיניים נושאי תותבות ,לא תמיד  זקוקים לתמיכת על ידי מספר רב של שתלים כדי ליהנות משיקום הפה על גבי שתלים. ניתן להשתמש בשתלים מעטים יחסית, ובכך להגדיל את יכולת התפקוד והביטחון של האדם. בעוד שהיתרונות התפקודיים הם מובנים מעליהם, היתרונות הקוסמטיים והפסיכולוגיים בהחזרת השיניים הם  חשובים באותה מידה, ולפעמים אף יותר מלעיסה....   נוסף ליתרונות התפקודיים ,שיחזור השיניים על גבי שתלים יכול לשפר את ההערכה העצמית. אובדן שיניים מתבטא לעיתים תכופות גם במראה "מזדקן" של הפנים והשפתיים וגם בהרגשה פסיכולוגית של "זיקנה".  מצב זה יכול לגרום לקשיים נפשיים ואובדן הביטחון העצמי, ושתלים יכולים להחזיר את הביטחון והרגשת הצעירות.  

 

חוסר שן קדמית

image001

האם אני מתאים לביצוע השתלות שיניים?

נדירים הם המקרים בהם לא ניתן לבצע השתלות מסיבות רפואיות . גיל כרונולוגי לבדו אינו מגבלה לביצוע של השתלת שיניים,.וגם מתרפאים מבוגרים מאד (אפילו בשנות התשעים לחייהם) יכולים ליהנות מיתרונות השתלים,  במיוחד לאור העובדה שהם בדרך- כלל אילו שזקוקים להם הכי הרבה.   אולם, קיימים מצבים רפואיים שמעלים את הסיכון לקליטה תקינה של השתלים כמו עישון,  סכרת לא מאוזנת, אוסטאופורוזיס לא-מטופלת.  בכל מקרה, לצורך בירור נוסף לפני ההשתלות , יתכן והרופא המנתח ימליץ להתייעץ ,ראשית ,עם רופא המשפחה או הרופא המטפל בהקשר למגבלות הרפואיות שלך.

לעיתים, כאשר חסר עצם להשתלות, יש צורך בהשתלת עצם או הרמת סינוס יחד עם או לפני השתלים.

אחרי שיקום עם שתל

image015

תהליך האבחון הראשוני לצורך השתלת שיניים   

אם החלטת לשקול אפשרות של השתלות שיניים, רצוי שאת החלק הניתוחי יבצע רופא-מומחה לחניכיים (פריודונט) או כירורג – התמחות הכוללת ידע נרחב בתחום השתלים. השתלים מהווים בעצם את "היסודות" לטיפול השיקומי, ולכן חשוב כי גם הרופא המשקם יהיה מעורב בשלב התכנוני, ולא רק הרופא המנתח.  על הרופאים לקבוע את הקשיים הקיימים הקשורים במצב הפה, ולהעריך את צורת השיקום הרצויה לאותו מטופל.  לאחר קביעת הטיפול הרצוי, הרופא המנתח  יכול להכין תוכנית כירורגית להשתלה.  אותו צוות ילווה אותך לאורך כל התהליך, כולל המעקב ארוך-הטווח אחר השתלים.

זכרו ,הצוות המטפל יבחר ראשית את סוג השיקום המועדף על ידך ואחר כך יבדוק האם העדפותיך ניתנות לביצוע על ידי בדיקת הממצאים הקליניים והרנטגניים שבפיך.  רק לאחר שיבחרו אמצעי השיקום הסופי, ניתן להמשיך בטיפול ההשתלות -  "סוף מעשה במחשבה תחילה".

צילומי רנטגן לצורך השתלות שיניים :הצוות המטפל יזדקק לתצלומי רנטגן מסוגים שונים על מנת לסייע בתכנון ההשתלה.   ישנם צילומים שונים המתאימים לכך.  במקרים פשוטים מאוד, מספיק צילום הנעשה במרפאה יחד עם בדיקה קלינית.  לעתים יש צורך בצילום פנוראמי ולעתים יש צורך בטומוגרפיה ממוחשבת (CT).

 

 

תכנון בעזרת CT בתלת מימד

image016

כמה ניתוחים צריך? כמה זמן להמתין?

השיטה הקלאסית והידועה של התהליך הניתוחי מתבצעת בדרך כלל בשני שלבים, שלב ההשתלה ושלב החשיפה, עם תקופה ממוצעת של בין 3-6 חודשים בין שלב לשלב.  זו תקופת החיבור לעצם הנקראת  "אוסאואינטגרציה", בה השתל נמצא במנוחה ובתהליכי קליטה. כיום ,יש נטייה לקצר את זמן ההמתנה בין שלב הניתוח לבין שלב השיקום. תהליך זה נמצא בשלב מחקרי,  ואכן הדיווחים מעודדים ,אך עדיין רצוי להימנע מלקצר את התהליך שלא לצורך – למנוע סיכון מיותר לכישלון.

 שיטה נוספת (המתאימה לשתלים בעצם "חזקה" יחסית)  היא הניתוח בשלב אחד. בשיטה זו אנו "חוסכים" את ניתוח החשיפה, והשתל בולט מעט מאד מעל החניכיים בזמן הריפוי.  גם שיטה זו הוכחה כמוצלחת במקרים המתאימים.

"העמסה מיידית" של השתלים, כלומר שימוש בתותבת או בגשר מיידית על השתלים לאחר ניתוח ההשתלה – הוא פתרון מצויין למקרים המתאימים לכך. אבל, ללא תכנון נכון, שיטה זו יכולה להביא לכישלון חרוץ של השתלים ! החיבור בין השתלים לעצם זהו תהליך ביולוגי ארוך ורגיש של חיבור השתל לעצם, והעמסה מיידית של שתלים במקרים לא מתאימים עלולה לגרום לחיבור זה להיפגע. 

חוסר שיניים בלסת תחתונה

image011

איך מתבצע ניתוח השתלה?

הניתוח מתבצע במרפאה הרגילה. אך בתנאים הקרובים לחדר  ניתוח סטרילי. ההשתלה היא ניתוח הרגיש ביותר לזיהום וחשוב ביותר שהציוד, החומרים ואזור הניתוח יהיו סטריליים.  כשעה לפני ההשתלה נהוג ליטול כדורים נוגדי כאב ואנטיביוטיקה  במינון גבוה,  סמוך לפני שמתחילים בתהליך הכירורגי, על מנת למנוע כאב וזיהום.  לאחר מכן מבוצע אלחוש מקומי "להרדים" את אזור הניתוח. מקרים בהם זקוקים להרדמה כללית הופכים לנדירים יותר ויותר, גם במקרים מורכבים יותר.

המטופל מכוסה בכסויים סטריליים ואיזור הפה עובר חיטוי.  לאחר מכן מתבצע חתך דרך הרקמה העוטפת את העצם בלסת (חניכיים), השתלים מוחדרים אל עצם הלסת,  ולאחר מכן נתפר איזור הניתוח. במקרים מסויימים ניתן לבצע את הניתוח ללא חתך ותפרים – בהכנסה ישירה של השתלים אל הלסת דרך הרקמה, אבל לא כל מקרה מתאים לכ, ודרשו לכך נסיון רב מצד המנתח  .לאחר מתן הוראות "תעשה ואל תעשה" לימים הקרובים, מה מותר ומה אסור, המטופל משוחרר לביתו.

 

שיקום בעזרת שתלים

GL02409005

 

 

מה מותר ומה אסור?  מה הסיכונים? הצלחות ועובדות חשובות – בדף הבא !

 

כתובת המרפאה:

רח' מנדלסון 4 פתח תקוה

טל: 9192343 TEL: 03-

E-mail:  nirshapira.orly@gmail.com  ;   www.perioclinic.co.il

חזרה לדף הבית