Dr. Orly Nir Shapira - PerioClinic
Periodontist - dental implants

ד"ר אורלי ניר שפירא

מומחית לפריודונטיה

מחלות חניכיים  -   השתלת שיניים

 

orly-portrait2.JPG

רח' מנדלסון 4 פתח תקווה

טלפון 03-9192343

דואר אלקטרוני: nirshapira.orly@gmail.com :  אתר:  www.perioclinic.co.il

 

 

 

השתלת שיניים – הסברים למתעניין

implant4

חזרה לדף הבית

בניגוד לדעה הרווחת, תופעות הלוואי אחרי השתלה אינן קשות.  בדרך כלל התופעות מינימליות ביותר ! יתכן ויש יש מעט נפיחות ומעט כאב ותו לא. ככל שניתוח היה מורכב יותר, צפויות יותר תופעות לוואי.   לעיתים יש גם שינוי צבע בעור עקב שטף דם מקומי (צבע כחול-ירוק המשתנה לצהבהב).  הנפיחות חולפת בדרך כלל אחרי שלושה ימים עד שבוע, ושינויי הצבע , אם ישנם, מתקיימים עוד כשבוע לערך. כמובן יש לנהוג על פי הוראות הרופא.  יש להקפיד על כלכלה רכה ולא חמה לתקופה מוגבלת (מיום עד מספר ימים),  לקחת תרופות שנרשמו, כולל משככי כאבים בשעת הצורך, ולא להפריז במאמצים בימים הסמוכים לניתוח.  פרט לזאת – אין מגבלות מיוחדות.

 

תקופת הקליטה של השתלים

שלב זה אורך בדרך כלל כ- 2 עד 6 חודשים, ולפעמים אף יותר, מעת ההשתלה.  בתקופה זו, יש לבא לביקורות בלבד אצל הרופא, על מנת לוודא כי שלב זה מתנהל באופן תקין.  במידה השתלים תוכננו בשיטת שני השלבים, יש לבצע חשיפה של השתלים בתום תקופת הקליטה. זהו תהליך כירורגי  קצר ביותר בו נעשה חתך קטן באזור הניתוח הקודם בכדי לחשוף ולהחליף את הברגים הסוגרים את פתח השתלים בחלקים אחרים, ארוכים יותר, המבצבצים אל חלל הפה.  בשלב זה תועבר לטיפולו של הרופא המשקם ויחל תהליך השחזור של השיניים על גבי השתלים


האם השתלות -שיניים מצליחות? 

ההצלחה הגבוהה של ניתוחי השתלת שיניים איננה עוד מוטלת בספק, ועד היום יצאו לאור מאות פרסומים מדעיים שהראו רמת הצלחה גבוהה ביותר (למעלה מ95% !).  אבל כמו בכל טיפול רפואי, יש סיכון לכישלון של ההשתלה, שלשמחתנו הוא נמוך ביותר.  במקרה ונכשלת פעולת ההשתלה, בדרך כלל גם ניתן לחזור עליה עם סכויי הצלחה גבוהים.  יש לזכור כי שתלים נכשלים יותר במעשנים ובאנשים עם מצבים בריאותיים לא מטופלים. עם הזמן, עלתה רמת הדרישות של הציבור משתלים דנטאליים, וישנה דרישה לפרוצדורות מורכבות יותר, בהם בעבר לא היינו מבצעים השתלה, למשל השתלות במקומות שבהם יש חוסר עצם רב.  עם דרישות אלו,  עלתה גם מורכבות הטיפול ופותחו טכניקות כירורגיות מיוחדות, עם הצלחה יפה ביותר.  יש לזכור כי ככל שהטיפול מורכב יותר הוא דורש ידיים מיומנות יותר, ורמת הסיבוכים גבוהה מטיפול פשוט.

 

האם יש ומה הסיכונים בניתוחי השתלה?

כמו בכל ניתוח, יש סיכונים מסוימים ניתוחי השתלה, עקב קירבה לאזורים רגישים בלסת.  לפני פרוט הסיכונים, יש לציין שרמת הסיכון נמוכה ביותר, ותכנון נכון של המקרה על ידי המנתח, תוך שימוש באמצעי הדמיה מתאימים, כגון CT, מורידים את הסיכון לרמה זעירה.  הסיכונים כוללים:

1.  פגיעה בעצב הלסת התחתונה.  עצב זה מוליך מסרים עצביים (תחושה) לאורך כל השיניים של אותו הצד בלסת התחתונה ושל אזור הסנטר עד לקו האמצע.  במידה והעצב נפגע תוך כדי קידוח, יתכן והעצב יפסיק לתפקד באופן זמני או קבוע. התחושה מתבטאת בתחושה הדומה לזריקת ההרדמה של רופא שיניים באזור השפה התחתונה או ליד הסנטר.  מניעה של הפגיעה: תכנון קפדני על ידי הרופא המנתח, תצלומי רנטגן מתאימים ומנתח מיומן הם ערובה לכך שפגיעה כזו בעצב תהיה נדירה ביותר. כיום,בעזרת ההדמיות ה - CT אפשר להגיע לרמת אבחון טובה ביותר לגבי מיקום העצב ומהלכו בלסת.

2.  אזור ההשתלה והשתל עלול להזדהם בזמן הניתוח, ולגרום לכישלון בתהליך הקליטה. מניעה: שימוש באמצעי זהירות קפדניים לפני וזמן הניתוח כמו סביבת עבודה סטרילית ושימוש באנטיביוטיקה מניעתית.

3. חדירה אל חלל הסינוס:  בלסת עליונה באזור האחורי, שתל ארוך מדי עלול לחדור אל חלל הסינוס ,  חדירה כזו בדרך כלל מסתיימת ללא בעיות, אך יכולה גם לגרום לבעיות כמו דלקת בסינוס.  מניעה: תכנון קפדני על ידי הרופא המנתח בעזרת תצלומי רנטגן מתאימים, כולל CT מונעים חדירה כזו.

 

מספר עובדות חשובות:

השתלים צריכים להיות מבוצעים בתנאים אופטימאליים של שדה כירורגי סטרילי וכיסוי אנטיביוטי למניעת זיהום.  תנאים אלו מורידים באופן דרסטי את הסיכון לחוסר קליטה וסיבוכים. השתלים הם אחת הפרוצדורות הרפואיות עם אחוז הצלחה גבוה ביותר, כ- 96%.  אבל, כ 4% מהשתלים אינם נקלטים מסיבות לא ידועות.  במקרה והשתל לא ניקלט, ניתן לחזור על פעולת ההשתלה, עם סיכוי מצוין לקליטה מחודשת של השתל.  מחלות כרוניות, כמו סוכרת לא-מאוזנת, עלולות לגרום לבעיות רפוי כלליות, כולל קליטת השתל.

עישון בתקופת הרפוי של השתל נמצא כגורם לעלייה בחוסר קליטה של שתלים.  אנו ממליצים להפסיק לעשן כ-שבועיים לפני ההשתלה.  אם ברצונך לחזור לעשן, מומלץ לעשות זאת לא לפני סיום תהליך הקליטה של השתלים.  במידה ואין ברצונך או ביכולתך לחדול לעשן, מומלץ לפחות להוריד את הכמות ל"מינימום ההכרחי".  יש לזכור כי עישון בתקופת הרפוי מגביר את סכויי הכישלון.

כמו בכל ניתוח, ישנו סיכוי קטן לסיבוכים שעלולים לקרות, למרות כל אמצעי הזהירות שננקטו.  הסיבוכים העקריים שדווחו בניתוחים מסוג זה הם זיהום,פגיעה עצבית (בשתלים בלסת תחתונה) העלולה לגרום לפגיעה בתחושת השפה, ופגיעה בסינוס בלסת עליונה.  אנו נוקטים את כל אמצעי הזהירות הדרושים  למנוע סיבוכים: ביצוע CT   מיועד לביצוע מדידות מדוייקות ולמנוע פגיעה עיצבית  או פגיעה בסינוס; שימוש בשדה סטרילי ופרוטוקול אנטיביוטי לפני ואחרי הניתוח מיועד למנוע זיהום.

 

לסיכום: השתלים הם אלטרנטיבה מצוינת לשיניים חסרות.  ההצלחה היא באחוזים גבוהים ביותר, ותוכל/י ליהנות משיניים בריאות ויפות.

 

מה עליך לעשות?

לאכול לפני ההשתלה ארוחה קלה.

לקחת מנה ראשונית מוגדלת של אנטיביוטיקה, על פי הוראות הרופא, כחצי שעה לפני ההשתלה.

לקחת את האנטיביוטיקה למשך מספר ימים לאחר הניתוח, על פי ההוראות שניתנו במרשם.

לקחת כדורים נגד כאב על פי הצורך בכמות המצוינת במרשם.

החל מ -48 שעות לאחר הניתוח, לשטוף את הפה בתמיסת חטוי (המכילה 0.2% כלורהקסידין - "תרודנט", "קורסודיל" "מדידנט" ועוד )  בוקר וערב,  למשך 60 שניות (להשתמש בשעון!) לפחות לשבועיים או יותר (על פי ההוראות).

לאכול מספר ימים אוכל רך בלבד.

לחזור להוצאת תפרים וביקורות.

מומלץ בחום  לא לעשן.

בהצלחה !!!!

 

 

כתובת המרפאה:

רח' מנדלסון 4 פתח תקוה

טל: 9192343 TEL: 03-

E-mail:  nirshapira.orly@gmail.com  ;   www.perioclinic.co.il

 

חזרה לדף הבית